Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (19)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=Харьковщенко Є$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
Категорія:    
1.

Калінін Ю. А. 
Релігієзнавство : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Ю. А. Калінін, Є. А. Харьковщенко. - 5-те вид., доопр. - К. : Наук. думка, 2000. - 351 c. - укp.

Визначено предмет дослідження релігієзнавчої науки, розглянуто основні релігієзнавчі концепції, роль релігії у духовній культурі людства. Проаналізовано проблему походження релігії, структури, елементів та основних функцій. Досліджено історію та сучасне становище племінних, ранніх і пізніх національних релігій, основні положення віровчення та культу найвпливовіших релігій світу - буддизму, християнства, ісламу та їх головних течій. Особливу увагу приділено історії та сучасному стану релігій, проблемі конституційного закріплення та правового регулювання свободи совісті в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601154 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Калінін Ю. А. 
Релігієзнавство : Підруч. для студ. вузів / Ю. А. Калінін, Є. А. Харьковщенко. - 4-е вид., доопрац. - К. : Наук. думка, 1998. - 335 c. - укp.

Видання дає змогу широко вивчити феномен релігії, її походження, відповідну конфесійну літературу: Веди, Трипітаку, Авесту, Біблію тощо, культову практику і свята, національний колорит церков. Осмислення релігії в контексті суспільних, духовних і правових реалій сьогодення зумовило структурну побудову цієї книги. Її складають розділи, присвячені визначенню предмета дослідження релігієзнавчої науки, знайомству з основними релігієзнавчими концепціями, з'ясуванню ролі релігії у духовній культурі людства, а також розгляду проблеми її походження, структури, елементів та основних функцій. У підручнику розглядаються історія і сучасне становище племінних, ранніх та пізніх національних релігій, основні положення віровчення і культу найвпливовіших релігій світу - буддизму, християнства, ісламу та їхніх основних течій. Особливе місце займає розділ, присвячений історії і сучасному стану релігії в Україні. В ньому йдеться про специфічний, софійно-гуманістичний характер релігійності наших предків, що сприяв формуванню слов'янського варіанту християнства і визначив його історичну долю в русі за автокефальну православну церкву, в розповсюдженні інших релігійних вірувань, які в наші часи репрезентують так звані нетрадиційні релігії. Є в підручнику і розділ, в якому йдеться про історичні форми вільнодумства, які породили традицію критичного ставлення до релігії, а також тенденції як до надмірної клерикалізації, так і до надмірної атеїзації суспільства, що врешті-решт зумовило питання про правове вирішення проблеми. Розглядається проблема конституційного закріплення і правового регулювання свободи совісті в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Харьковщенко Є.  
Софійна тема у світовій та вітчизняній духовності / Є. Харьковщенко // Укр. релігієзнавство. - 2004. - № 1. - С. 86-95. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-4 + Э2,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69265 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Калінін Ю. А. 
Релігієзнавство : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Ю. А. Калінін, Є. А. Харьковщенко. - 6-е вид. - К. : Наук. думка, 2002. - 352 c. - укp.

Розглянуто на наукових засадах історію виникнення різних релігій, проаналізовано основні їх догмати та сучасний стан. Обговорено особливості релігій, яких дотримуються етноси, що здавна мешкають в Україні. Розкрито суть поняття свободи совісті як конституційно-правової категорії. Висвітлено особливості українського закону про свободу совісті та релігійні організації, наведено витяги з законів України, зокрема, правові акти про свободу віросповідання. Вміщено релігієзнавчий словник та іменний покажчик.

Рассмотрена с научной точки зрения история возникновения разных религий, проанализированы их основные догматы и современное состояние. Обсуждены особенности религий, каких придерживались и придерживаются этносы, издавна проживающие на Украине. Раскрыто содержание понятия свободы совести как конституционно-правовой категории. Прокомментирован украинский закон про свободу совести и религиозные организации, приведены выдержки из законов Украины, в частности, правовые акты про свободу вероисповедания. Приведены религиозный словарь и именной указатель.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2я7

Шифр НБУВ: ВА623448 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Харьковщенко Є. А. 
Софійність київського християнства : Моногр. / Є. А. Харьковщенко. - 2-е вид., доопрац. - К. : Наук. думка, 2003. - 223 c. - Бібліогр.: с. 192-218. - укp.

Проаналізовано софійний характер київського християнства, що сприяв формуванню в ньому особливостей, відмінних від східних і західних прототипів. Показано роль києвохристиянської спадщини в розвитку двох національних церков - українського православ'я та греко-католицизму. Розкрито взаємозв'язок софійних вчень у київському християнстві з релігійно-філософською думкою України. Виявлено елементи використання софіології в православному богослов'ї ХХ ст.

Проанализирован софийный характер киевского христианства, содействующего формированию в нем особенностей, отличительных от западных и восточных прототипов. Показана роль киевохристианского наследия в развитии двух национальных церквей - украинского православия и греко-католицизма. Раскрыта взаимосвязь софийных учений в киевском христианстве с религиозно-философской мыслью Украины. Выявлены элементы применения софиологии в православном богословии ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-34 + Э370.9(4УКР) + Т3(4УКР)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА651570 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Харьковщенко Є. А. 
Релігієзнавство : підручник / Є. А. Харьковщенко. - К. : Наук. думка, 2007. - 379 c. - укp.

Розглянуто релігієзнавство як науку, його структуру, сутність і походження, функції, основні релігієзнавчі концепції. Проаналізовано особливості й основні історичні етапи розвитку релігії стародавнього світу (Єгипту, Індії, Греції, Риму). Описано етнонаціональні (іудаїзм, індуїзм, конфуціанство та даосизм, синтоїзм, зороастризм, джайнізм і сикхізм), світові (будизм, християнство, іслам), нетрадиційні (неорелігії, церква сайєнтології, сатанізм, рух Харе Крішна) релігії. Висвітлено особливості правового регулювання свободи совісті в Україні. Розкрито суть поняття свободи совісті як конституційно-правової категорії.

Рассмотрены структура, сущность, происхождение, функции религиоведения, основные религиоведческие концепции. Проанализированы особенности и основные исторические этапы развития религии древнего мира (Египта, Индии, Греции, Рима). Описаны этнонациональные (иудаизм, индуизм, конфуцианство и даосизм, синтоизм, зороастризм, джайнизм и сикхизм), мировые (буддизм, христианство, ислам), нетрадиционные (неорелигии, церковь сайентологии, сатанизм, движение Харе Кришна) религии. Освещены особенности правового регулирования свободы совести в Украине. Раскрыта сущность понятия свободы совести как конституционно-правовой категории.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2я73

Шифр НБУВ: ВА715984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Харьковщенко Є. А. 
Софійність київського християнства як релігійно-філософський і етнонаціональний феномен : Автореф. дис... д-ра філософ. наук : 09.00.11 / Є. А. Харьковщенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004. - 35 c. - укp.

Проведено цілісне історіософське, філософське та релігієзнавче дослідження суті, витоків, особливостей трансформації у київському християнстві, а згодом в українському та російському православ'ї феномену софійності. Виокремлено та досліджено періоди софійної проблематики: дохристиянські уявлення античності, гностичні софіологічні рефлексії, християнська софіологія, середньовічна містика та софіологія російської "філософії всеєдності". Установлено, що київському християнству були притаманні риси: християнський універсалізм, толерантне ставлення до різних релігійних центрів на Сході та Заході, несприйняття клерикального месіанства, візантійського цезарепапізму та римського папоцезаризму, ранньохристиянська орієнтація, паулінізм як форма заперечення богообраності будь-якого народу та відповідно церковного імперіалізму, вироблення власного слов'янського обряду, патріотичність і софійність. Обгрунтовано софійні києвохристиянські витоки способу філософування українських мислителів Г.Сковороди, П.Юркевича, що знайшли відображення у "філософії серця", та вияви софійського вчення на тлі російської ментальності у його систематизації та перетворенні на концепцію софіології у "філософію всеєдності", в чому велика заслуга належить мислителям В.Соловйову, С.Булгакову, П.Флоренському. Софіологію у православному богослов'ї XX ст. розглянуто у контексті православно-богословських суперечок навколо софійного вчення середини 1930-х рр. та у зв'язку з православною концепцією "християнського служіння світові" (1970 - 1980 рр.).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4) + Э372.27-34 + Э372.27-36 + Ю3(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА332869 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Харьковщенко Є. А. 
Християнство в Україні : навч. посіб. / Є. А. Харьковщенко, Ю. Є. Харьковщенко; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. - Біла Церква, 2005. - 202 c. - укp.

На підставі вивчення історіографічних і фактичних матеріалів досліджено процес утвердження християнства на землях сучасної України у I тис. н.е. Визначено особливості слов'янського варіанту християнства, розкрито їх роль у формуванні двох гілок національної церкви - православ'я та греко-католицизму. Показано вплив християнства на розвиток духовної культури України. Досліджено рух за незалежну Руську митрополію та Українську православну церкву після зруйнування Київської Русі. Висвітлено історію виникнення, діяльності та розвитку Української греко-католицької церкви. Розглянуто конституційні гарантії та механізм правового регулювання свободи совісті в Україні.

На основе изучения историографических и фактических материалов исследован процесс утверждения христианства на землях современной Украины в I тыс. н.э. Определены особенности славянского варианта христианства, раскрыта их роль в формировании двух веток национальной церкви - православья и греко-католицизма. Показано влияние христианства на развитие духовной культуры Украины. Исследовано движение за независимую Русскую митрополию и Украинскую православную церковь после распада Киевской Руси. Освещена история возникновения, деятельности и развития Украинской греко-католической церкви. Рассмотрены конституционные гарантии и механизм правового регулирования свободы совести в Украине.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР) я73-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА722776 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Релігійна безпека в Україні в умовах коронавірусної пандемії : монографія / В. А. Запорожець, К. В. Козар, М. І. Нестерова, Б. Е. Носенок, О. І. Предко, С. В. Руденко, В. Е. Туренко, Є. А. Харьковщенко; ред.: Є. А. Харьковщенко, О. І. Предко, С. В. Руденко; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Вінниця : Кушнір Ю. В., 2021. - 203, [1] c. - Бібліогр.: с. 153-203 - укp.

Здійснено релігієзнавче дослідження релігійної безпеки в контексті "релігійні організації - людина - держава". Запропоновано методологічний інструментарій, який уможливлює цілісне обґрунтування критеріїв деструктивного та конструктивного сценаріїв проявів релігійної безпеки та її історичну генезу в контексті сенсоутворюючої осі "сакральне - профанне". Розкрито нові комунікативні контексти обрядово-культових практик. Зроблено оцінку механізму взаємодії релігійних організацій та держави у системі результативність - людиномірність. Увагу приділено побудові гнучкої, адаптивної, відкритої моделі релігійної безпеки, яка б враховувала нормативно-правові, інституційні, ресурсні, інформаційні, ментальні особливості держави.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э210.28(4УКР) + Э210.364(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА858504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Безпека, релігія, церква в сучасному суспільстві : монографія / Ю. Г. Борейко, К. М. Вергелес, Л. А. Виговський, Т. В. Гаврилюк, І. П. Гудима, Л. О. Майданевич, М. І. Нестерова, В. В. Предко, Д. Є. Предко, О. І. Предко, В. Е. Туренко, Є. А. Харьковщенко; ред.: К. М. Вергелес, О. І. Предко; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Вінниця : Кушнір Ю. В., 2021. - 351 c. - Бібліогр.: с. 318-350 - укp.

Здійснено релігієзнавче дослідження релігійної безпеки, церкви як соціальної інституції, релігії у її функціональних виявах, релігійних почуттів, їх презентації в житті суспільства та особистості. Розглянуто вплив релігійного чинника на сучасні соціальні процеси.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА858488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Київська світоглядно-гносеологічна школа другої половини XX ст. : монографія / Л. В. Губерський, В. Г. Кремень, А. Є. Конверський, В. П. Андрущенко, В. А. Бугров, В. Ю. Вілков, І. С. Добронравова, Л. Г. Комаха, І. В. Кондратьєва, В. І. Лубський, А. А. Кравчук, В. І. Панченко, А. О. Приятельчук, С. В. Руденко, Л. І. Сидоренко, В. Е. Туренко, Є. А. Харьковщенко, М. І. Хилько, І. В. Хоменко, В. Ф. Цвих, В. Л. Чуйко, Н. В. Ярмоліцька, В. І. Ярошовець; ред.: Л. В. Губерський, В. А. Бугров, І. С. Добронравова, А. Є. Конверський, Т. П. Кононенко, Д. В. Неліпа, М. І. Обушний, В. І. Панченко, А. О. Приятельчук, М. Ю. Русин, Є. А. Харьковщенко, І. В. Хоменко, В. Ф. Цвих, Л. О. Шашкова, П. П. Шляхтун; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ : Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка, 2020. - 239 c. - укp.

Монографію присвячено одній зі сторінок славетної історії Київського університету та філософського факультету другої половини XX ст. Це був час, коли у вищих навчальних закладах засновували кафедри філософських дисциплін, до навчальних планів вводили, як обов’язковий, курс філософії, новий імпульс отримали соціогуманітарні дослідження. Зауважено, що Київська світоглядно-гносеологічна школа — це умовна назва творчих здобутків учених філософського факультету університету й учених Інституту філософії НАН України, які були випускниками Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У монографії розглянуто основні напрями досліджень Київської світоглядно-гносеологічної школи. Висвітлено започаткування досліджень з історії філософської думки в Україні, релігієзнавчі дослідження у другій половині XX ст. Звернено увагу на дослідження особливостей морально-естетичної діяльності людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю22 + Ч484(4УКР)711.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС70758 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського